W ramach przygotowanej na ten rok akcji rekrutacyjnej ostrowieckie Technikum ZDZ gościło w murach szkoły gimnazjalistów wraz z opiekunami z dwóch powiatów. Gimnazjaliści stanęli przed podjęciem jednej z najważniejszych decyzji w swoim życiu, muszą dokonać wyboru szkoły średniej. Czas bardzo szybko płynie i ani się obejrzą, a będą wakacje.

Dlatego też tradycją od wielu już lat stało się organizowanie w Technikum ZDZ w Ostrowcu Świętokrzyskim „Dnia Otwartego” dla wszystkich gimnazjalistów III klas, którzy przyjęli zaproszenie, by odwiedzić mury szkoły. Zjawili się w szkole liczną stuosobową grupą. Mimo deszczowej i pochmurnej pogody uczniowie w tym roku jak zwykle nie zawiedli.

Tegoroczna edycja „Dnia Otwartego” zaprezentowała młodym ludziom bogatą ofertę edukacyjną na nowy rok szkolny 2015/2016. Przygotowano dużo ciekawych atrakcji, quizów, konkursów, przewidziano upominki i nagrody dla gości.

Grono uczniów i opiekunów przywitała dyrektor szkoły Izabela Pustuła. „Dzień Otwarty” został wykorzystany do zaprezentowania prowadzonej działalności edukacyjnej, bazy dydaktycznej oraz jej licznych atutów. Był także okazją do przybliżenia dodatkowej oferty zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych.

Budynek szkoły został na ten dzień specjalnie przygotowany, by umożliwić odwiedzającym gimnazjalistom dokładne zapoznanie się z proponowanymi możliwościami nauki, byli zaproszeni goście, m.in. Norbert Zięba, dziennikarz z Miejskiego Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim, Kamil ,,Hary”, wyjątkowy i niesamowity raper, który prowadził imprezę oraz ostrowieckie media.

Podczas „Dnia Otwartego” organizatorzy zaproponowali gimnazjalistom nową, rozbudowaną ofertę edukacyjną, której opis poprzedzony został pokazem multimedialnym o kierunkach kształcenia.

Przekaz dotyczył skrótu najważniejszych działań, które realizowane są w Technikum. Gimnazjaliści mogli zobaczyć, jak czynnie uczniowie klas mundurowych: wojskowych i policyjnych odbywają zajęcia na poligonach, uczestniczą w obozach sprawnościowych, przechodzą „szkołę życia”.

Były także pokazy multimedialne przygotowane przez uczniów, którzy odbywali bezpłatne praktyki zagraniczne w ramach projektów Leonardo da Vinci i Erasmus+, w których szkoła bierze czynny udział od wielu lat pod kierunkiem koordynatora projektów Barbary Figury.

Po uroczystym otwarciu imprezy oraz przedstawieniu oferty edukacyjnej szkoły, gimnazjaliści wyruszyli na spacer po szkole, podczas którego odwiedzili stanowiska zawodowe, znajdujące się w salach lekcyjnych, przygotowane przez uczniów Technikum.

Przy stanowisku projektów unijnych gimnazjaliści mięli możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnych z pobytu na bezpłatnych praktykach zagranicznych w Hiszpanii, Włoszech i Niemczech. Filmy wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Oglądali je z wielkim zaciekawieniem, zadając mnóstwo pytań dotyczących staży zagranicznych.

Na innym stanowisku odbyły się pokazy składania i rozkładania broni ściśle związane z działalnością edukacyjną i prowadzonymi kierunkami kształcenia. Wykorzystano do tego wiele rekwizytów, takich jak broń, karabiny, granaty, a każdy chętny mógł wziąć do ręki uzbrojenie i przez chwilę poczuć się prawdziwym żołnierzem.

Było również stanowisko zawodowe związane z kierunkiem technika informatyka, gdzie uczniowie rozkręcali i przeprowadzali demontaż komputerów. Ciekawym aspektem tego stanowiska była prezentacja multimedialna wykonana przez przyszłych informatyków. Film przedstawił w małym zalążku działalność szkoły. Gimnazjaliści mogli uczestniczyć i sprawdzić się w quizie informatycznym, gdzie przewidziane były nagrody i upominki.

Obok stało stanowisko zawodowe z zakresu fryzjerstwa i kosmetyki, gdzie gimnazjalistki mogły zrobić sobie manicure, wykonać pielęgnację dłoni i dowiedzieć się o nowych trendach, jakie panują obecnie w modzie.

Gimnazjaliści uczestniczyli w konkursie plastycznym, pod nazwą „Wybieram klasę mundurową, bo…”. Wybrano kilku gimnazjalistów, którzy wzięli udział w zabawie. Najciekawszy pomysł nagrodzony był otrzymaniem atrakcyjnej nagrody, również drugie i trzecie miejsce było nagrodzone. Ponadto każdy z gimnazjalistów otrzymał drobny upominek, czyli firmowe gadżety.

Nie zabrakło także pokazów technik sztuki samoobrony, takich jak te, które zgłębiają uczniowie w klasach o profilu policyjnym. Duże wrażenie na gimnazjalistach zrobił pokaz w wykonaniu szkolnej grupy ratowniczej prężnie działającej w szkole. Uczniowie wykonali scenkę z udzielania pierwszej pomocy, która na pewno przyda się młodszym kolegom. Zaproszeni gimnazjaliści mogli sami poćwiczyć na fantomie i zobaczyć, jak prawidłowo ratować i udzielać pierwszej pomocy drugiemu człowiekowi. Może pewne migawki z tego pokazu zapamiętają, by kiedyś sami mogli w przyszłości uratować komuś życie. Jest to przecież wiedza bezcenna.

Były również konkursy sportowe, podczas których gimnazjaliści mogli się wykazać sprytem i zwinnością. Było mnóstwo nagród i upominków dla uczestników dobrej zabawy.

Po „spacerku” po szkole gimnazjaliści udali się do auli, gdzie specjalnie dla nich rapował Kamil znany jako „Hary”. Młody człowiek, który przeszedł wiele w swoim życiu, pomimo wielu zakrętów życiowych na swojej drodze, wyszedł na prostą. Jego teksty przepełnione są bólem, a zarazem miłością do ludzi. Wszystkie jego utwory powstają właśnie wtedy, gdy jest mu ciężko, kiedy chce przekazać ludziom, co czuje, co myśli i w jaki sposób pomaga sobie przetrwać ciężkie chwile. Wszyscy zgromadzeni na sali z wielką uwagą wysłuchali jego utworów. Słowa piosenek były przestrogą dla młodych ludzi, którzy wchodzą w świat dorosłych.

Na zakończenie „Dnia Otwartego” prowadzący całą imprezę dziennikarz wraz z pracownikiem szkoły Grażyną Marchwiany, która dzielnie czuwała nad organizacyjnym przebiegiem imprezy, zaprosił chętnych gimnazjalistów do wybrania Technikum ZDZ, jako szkoły oferującej rozwój własnych zainteresowań, z bogatą ofertą edukacyjną wzbogaconą o innowacje pedagogiczne. Po oficjalnym zakończeniu wszyscy przybyli goście uczestniczyli w gorącym poczęstunku.

Zadowoleni gimnazjaliści długo rozmawiali z uczniami szkoły, którzy raz jeszcze zachęcali ich do podjęcia nauki w tak wyjątkowej i bezpiecznej szkole. Mówili i przypominali gimnazjalistom o bezpłatnych praktykach, realizowaniu swoich pasji, o łączeniu tutaj nauki z dodatkowymi zajęciami związanymi z funkcjonowaniem służb mundurowych, zachęcali, by odważnie podejmowali decyzje z wyborem szkoły, ponieważ w klasach mundurowych mogą osiągnąć sukces i uczestniczyć w rozwoju swoich zainteresowań.

„Dzień Otwarty” w Technikum ZDZ zakończył się mimo niesprzyjającej pogody deszczu i zimna na wesoło. Wielu z gimnazjalistów na pewno wróci, by przeżyć najwspanialsze lata nauki w tej właśnie szkole.

Grażyna Marchwiany

bann opwjednostka patronacka

bann opw